Chystáte se jet autem na hory? Neobejdete se bez sněhových řetězů

Jakmile vyjíždíte mimo město, představují sněhové řetězy v kufru jistotu, že vás neudržované silnice nepřekvapí. A co teprve, když vás čeká cesta do horských oblastí. V takovém případě je tento šikovný zimní doplněk dokonce nutností, jehož použití ukládá na vybraných místech dokonce zákon. Poradíme vám, jak ho vybrat a používat.

Pokud si nyní říkáte, že máte kvalitní zimní pneu, a proto řetězy nepotřebujete, musíme vás vyvést z omylu. I nejdokonalejší guma má své limity. Na sněhu nebo ledu ztrácí ve větší či menší míře přilnavost, zmenšuje se její záběr a klesá brzdný výkon. Podle čeho tedy pořídit sněhové řetězy, co vás v nevyzpytatelných podmínkách zaručeně podrží?

sněhové řetězy

3 tipy pro výběr

  • Do hor jedině ocel

I když existují i textilní či chemické řetězy, vyplatí se zvolit výhradně tradiční model s ocelovými oky. Vše ostatní je spíše jen alternativní řešení, které maximálně pomůže vyjet z parkovacího místa. Nebo se po pár jízdách zničí. Ať tak nebo tak, na horách jiné než klasické varianty neobstojí.

  • Kde všude jezdíte?

Dále zbývá rozhodnout, jakou sílu článku potřebujete. Doporučujeme odvíjet výběr od terénu, ve kterém nejčastěji jezdíte. Jestli obvykle brázdíte jen klasickou vozovku a do výše položených oblastí se vydáváte jen sporadicky, stačí vám hodnota cca 3 mm. A ještě jedna rada – nazutí významně usnadňuje automatické upínání. Podívejte se např. na sněhové řetězy Pewag, které patří mezi jedny z nejlepších zástupců kategorie s touto funkcí.

  • Velikost musí odpovídat pneumatikám

A na závěr jsme nechali rozměry. Zde není co rozmýšlet. Podívejte se na dezény, které máte na vozidle, a opište si jejich velikost (značení bude v tomto formátu: 200/65 R15). Následně zvolte řetězy vhodné právě pro pláště s danými parametry.

Zásady jízdy se sněhovými řetězy

sněhové řetězy PewagObecně platí, že byste měli řetězy nasadit na hnací nápravu v situaci, kdy je silnice skrytá pod souvislou vrstvou sněhu nebo ledu. Jakmile se opět ocitnete na holé komunikaci, sundejte je. Jízda po asfaltu by mohla vaši pečlivě vybíranou výbavu během pár minut nevratně poškodit.

Když už se s nimi chystáte vyjet, pamatujte na tyto hlavní zásady:

  • Rozjíždějte se pomalu a plynule.
  • Nejeďte rychleji než 50 km/hod.
  • Vyvarujte se náhlého zrychlování či dupání na brzdu.
  • Pod větším kopcem zařaďte první nebo druhý rychlostní stupeň a pak už ho neměňte.

Z kopce se snažte jet mimo uklouzané vyjeté koleje. Ideálně se zkuste držet kraje, kde bývá sníh o něco hlubší, aby v něm měly řetězy záběr.