Jsou vůbec hlodavci v něčem přínosní?

Zvykli jsme si je odchytávat, likvidovat, deratizovat, eliminovat. Hlodavci jsou prostě čiré zlo. Aspoň tak je vnímá většina z nás a není divu, protože v naprosté většině po nich zbývá jen spoušť a ztráta.

Můžou být vůbec hlodavci v něčem přínosem? Odpověď je – jak kteří.

Jed na krysy, jediný společník

U krys je hledání čehokoliv pozitivního téměř nemožné. Je to prostě druh zvířete, který člověku nic dobrého nepřináší. Ba naopak. Usídlí se nejraději na půdě, kde zničí klidně vše, co mu přijde do cesty, včetně kabelů. Tím se jeho návštěva v domácnosti ještě prodraží. Jediné, co může člověk udělat, je nastražit jed na krysy a dát jim tak definitivně sbohem.

granule na myši a potkany Deratizační nástraha v podobě granulí s vůní zrna atraktivní pro hlodavce

Jed na myši schovejte, umí být velice prospěšné

Jedním z hlodavců, které si lidé na rozdíl od krys dokáží ochočit, jsou myši. Když dostanou patřičnou péči včetně bydlení v hezkém teráriu, můžou dělat radost dospělým i dětem. Protože jsou docela nenáročné a stačí jim průběžná údržba, stávají se z nich oblíbení domácí mazlíčci. Jediné, co jim zůstává, je nepříliš příjemný zápach, myšina. Ale člověk si asi zvykne na vše. Jed na myši není na místě i proto, že tito drobní hlodavci jsou nesmírně důležitou součástí vědy a výzkumu. Již desetiletí se díky nim vědci dozvídají nové poznatky, které následně mohou aplikovat v nejrůznějších oblastech prospěšných pro nás. Dá se říct, že myši tak do jisté míry odčiňují své špatné vlastnosti.

Na jed na potkany zapomeňte

A to nejen proto, že jed na potkany prostě nefunguje díky „ochutnávačům“. Potkani jsou velice inteligentní zvířata, která je neradno podceňovat. Potkan je z hlodavců jediný, kterého je možné velice rychle si ochočit. Je to dáno i tím, že divocí potkani žijí v koloniích, mají tedy mimořádně vyvinuté sociální chování. Potkan je navíc mimořádně zvídavé zvíře a rychle se dobrým podmínkám přizpůsobí. Použít jed na potkany by tedy byla škoda. Jako kultivovaný domácí mazlíček, zbavený všech potkaních zlozvyků může být dobrým společníkem. Jejich domácí chov je už velice rozšířený i u nás.

Tak co, kterého mazlíka si z hlodavců vyberete vy?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup