yerba mate

Co způsobuje stimulační účinky maté? Kofein nebo matein?

Vyzkoušeli jste už na vlastní kůži povzbuzující účinky maté? Co je způsobuje a proč po konzumaci maté nenásledují stejné nebo podobné vedlejší účinky jako po vypití šálku kávy? Odpověď spočívá v účinných látkách, které jsou v maté obsaženy. Zjednodušeně řečeno, skupinu účinných látek tvoří tři alkaloidy – kofein, teobromin a teofylin. Poslední dva jsou mimo jiné také v čokoládě nebo v kakau. Už víte, proč vás vždycky tolik nabudí? Kofein je nejdůležitější z těchto tří účinných látek v maté.

Matein a guaranin jsou vlastně kofein

Dlouhá léta se stimulační účinky mate yerba přisuzovaly mateinu, látce, která nebyla nikdy chemicky popsána. Toto nedorozumění je pravděpodobně způsobeno tím, že v minulosti se nevědělo, že matein a kofein jsou jedna a tatáž věc. Situace je podobná jako v případě guaraninu obsaženého v guaraně. Také se jedná o druh kofeinu. Proto jsou maté a guarana díky obsahu kofeinu také povzbuzující. Stimulační účinky maté je ale třeba vnímat spíše z komplexního hlediska a nepřipisovat je pouze jeho kofeinu.

Kromě kofeinu také vitamíny

Pravdou je, že pití maté má jiné výsledky než pití kávy nebo jiných kofeinových nápojů. To je způsobeno přítomností dalších dvou alkaloidů, které společně s kofeinem vytvářejí odlišný účinek. Kombinace těchto alkaloidů vytváří povzbuzující a stimulující pocit bez stejných vedlejších účinků jako káva nebo jiné kofeinové nápoje. Kromě toho se předpokládá, že maté by mohlo mít také antioxidační účinek, a to díky tomu, že obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které pomáhají tělu neutralizovat volné radikály.

Kolik kofeinu je v yerba maté?

Rozhodně méně než v kávě. Množství kofeinu v suchém yerba maté se pohybuje kolem 1 %, zatímco v kávě může dosahovat až 2,5 %. Šálek, resp. kalabasa obsahující maté může v závislosti na způsobu přípravy obsahovat 50 až 100 mg kofeinu, zatímco šálek kávy až 200 mg. Kromě toho se kofein v maté uvolňuje mnohem pomaleji než v jiných kofeinových nápojích, a proto má na organismus méně intenzivní účinek. Ten je ale dlouhodobější. Kombinace třech zmíněných alkaloidů také zvyšuje pozitivní vedlejší účinky, a zároveň snižuje některé negativní vedlejší účinky, jako je úzkost a neklid.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup