Přehledný návod: Jak vybrat sjezdové lyže?

Lyžování patří u nás k velmi oblíbeným sportům, které každou zimu provozují celé rodiny. Ale ani dospělí se nemusí bát prvně stoupnout na lyže a naučit se na nich jezdit. Sjezdových lyží je ale k dispozici obrovské množství, takže vybrat si ty pravé nemusí být pro laika úplně jednoduché, ale najdete i průvodce pro nákup lyží, kde si postupně vyberete dle svých preferencí skupinu lyží. Mezi nimi se pak už rozhodujete dle značky a ceny. Na internetu najdete recenze konkrétních modelů i porovnání sjezdových lyží různých parametrů.

Sjezdové lyže, ale jaké?

V obchodech se setkáte obvykle se základním dělením na pánské (někdy také zvané unisex), dámské a dětské. Pánské a dámské lyže se liší délkou, konstrukcí, hmotností a samozřejmě i designem. Dámské mají odlehčené a měkčí jádro, širší špičku a také kupředu posunuté vázání, protože s posunutým těžištěm se lyže snáze ovládají.

Dalším parametrem je terén. Nejoblíbenější jsou u nás lyže určené na upravené sjezdové tratě. Hodí se pro začátečníky i rekreační lyžaře, ale v této kategorii jsou rozdíly. Zkušenější lyžaři volí sjezdové lyže tzv. sportovní, tedy delší, méně vykrojené a obvykle i tvrdší. Milovníci krátkých oblouků preferují tzv. slalomky. Mezi univerzální sportovní modely patří tzv. obřačky vycházející z původně profesionálních lyží pro obří slalom. Allmountain jsou podobně jako u snowboardů určeny nejen na sjezdovky, ale i do volného terénu.

Při výběru se lze také orientovat podle ceny. I zde platí, že vyšší cena je ve většině případů synonymem kvalitnější zpracování. Toto však neplatí na sezónní výprodej, kdy jsou neprodané modely sjezdových lyží nabízeny za výrazně nižší ceny.

Rozměry

Délka lyží se liší podle jejich typu. Více vykrojené se doporučují kratší, méně vykrojené delší. Obecně platí, že dospělí začátečníci by se měli kupovat sjezdové lyže spíše kratší 140 – 160 cm. Pokročilí si vybírají trochu delší – muži až zhruba do 175 cm.  Šířka se dnes pohybuje od 6,6 až do 7,5 cm, ale výjimkou nejsou ani lyže široké 9 cm. Užší lyže se hodí pro začátečníky a upravené sjezdovky, na rozměklý terén nebo do volného terénu širší. Na specializovaných webech najdete doporučené šířky a délky lyží dle typu lyže.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup