Celoroční pneumatiky: v čem se liší od letních a zimních a jaké mají (ne)výhody?

Na univerzální gumy nedají někteří motoristé dopustit, jiní je striktně odmítají. Na jedné straně u nich odpadá nutnost přezouvat, na té druhé však nenabízí vlastnosti jako pneumatiky určené do letních nebo zimních podmínek. Přiblížíme vám jejich specifika, přednosti i nedostatky, abyste mohli lépe zvážit případný nákup.

Celoroční vs. letní a zimní – v čem tkví hlavní rozdíl

Vlastnosti, kterými disponují jednotlivé druhy dezénů, jsou všeobecné známé. Hlavní roli sehrává směs, ze které jsou vyrobené. Letní obutí tak díky tvrdšímu materiálu dobře sedí i na rozpálené vozovce, na které by se zimní typ moc neosvědčil, protože je naopak mnohem měkčí.

Univerzální pneu se nacházejí na pomyslném středunejsou tak tuhé jako typy na léto, zároveň mají vyšší tvrdost než standardní gumy na zimu.

3 hlavní výhody…

  • Celoroční pneumatiky šetří čas i peníze – nemusíte dvakrát ročně do pneuservisu kvůli přehození kol či gum.
  • Představují mnohem lepší řešení než případné letní pneu v zimě. A stejně tak se osvědčí i během teplého období, které byste eventuálně chtěli zvládnout na zimních pláštích.
  • Poskytují konstantní výkon, do kterého se nepromítnou náhlé výkyvy teplot.

…a 3 nevýhody

  • Nelze čekat zázraky, jde o kompromis, který nenabídne v zimě (nebo v létě) to, co specializované pneumatiky.
  • Na sněhu či ledu nebo při vysokých teplotách budou mít vždy delší brzdnou dráhu a horší přilnavost než zimní/letní obutí.
  • Opotřebujete je rychleji, protože budou jezdit celý rok.

Pro koho jsou tedy tyto gumy vhodné? Univerzální obutí se vyplatí všem, kteří nejezdí příliš často nebo mimo město, kde hrozí horší podmínky. Ideální jsou také pro druhé auto v domácnosti, které slouží spíše jako záložní.

Tipy na nejlepší dezény

Pokud vás celosezónní pneu přesvědčily o svých schopnostech, pomůžeme vám s výběrem. Níže uvádíme tři modely, které vynikají v poměru kvalita/cena. Všechny se těší vysoké oblibě u uživatelů a jejich dobré vlastnosti potvrzují i odborné testy.

  • Michelin CrossClimate – revoluční dezén, který boří představy o univerzálních gumách. Nabízí stabilitu na suchu a výborný brzdný výkon za každého počasí.
  • Matador MP61 Adhessa Evo – zaručují perfektní ovládání v mírných klimatických podmínkách.
  • Sava Adapto HP – mají dobrou přilnavost na mokru i suchu, skvěle odolávají vzniku aquaplaningu a jsou i tiché, takže zvyšují jízdní komfort.