Materiály, ze kterých se pánské svetry vyrábí, jsou různě hřejivé

Pánské svetry původně sloužily k tomu, aby v zimě co nejvíce zahřály na těle. Byly pleteny z ovčí, jemnější jehněčí vlny nebo z kašmíru. Získat ovčí a jehněčí vlnu bylo poměrně snadné, protože ovce se chovaly na mnoha místech. Zatímco kašmír byl mnohem vzácnější a nosit kašmírový svetr bylo velkým luxusem. Byl ale mnohonásobně hřejivější, než svetry z ovčí vlny, a to hlavně díky surovině, ze které byl upletený. Kašmír se totiž získává vyčesáváním podsady srsti kozy kašmírské, jejíž domovinou jsou oblasti Číny, Tibetu, Mongolska a Afghanistánu. Protože v těchto krajinách dosahují teploty v zimě i mínus čtyřiceti stupňů, je srst této kozy velmi hřejivá, aby ji mohla ochránit před nepřízní počasí.

Při nákupu svetru musí zákazník vědět, jakou hřejivost od něj očekává

svetryProto i podsada, která se z její srsti vyčesává, má velmi hřejivé vlastnosti a tudíž vlna, která se z ní vyrábí a používá se při pletení kašmírových svetrů, dokáže více zahřát, než vlna ovčí. Není ovšem kašmír jako kašmír. Se zvyšující se poptávkou po této surovině se kozy kašmírské začaly pěstovat ve velkochovech ve stájích, ale díky tomu došlo k poklesu kvality jejich vlny. Mírné klima, ve kterém žijí a stres způsobily úbytky množství vyčesané podsady a její zhrubnutí. S cílem stlačit dolů cenu kašmíru došlo ovšem také k poklesu jeho kvality. Proto výrobky z levných kašmírových úpletů vyráběných v zemi, kde se kašmírské kozy pěstují ve stájích, nedosahují takové kvality, jako tradičními způsoby zpracovávané úplety z vlny koz kašmírských, které žijí ve volné přírodě.

Jestliže si tedy chcete pořídit kvalitní a hřejivé pánské svetry, je třeba k jejich nákupu přistupovat s odpovědností a počítat s tím, že za kvalitní svetr zaplatíte poměrně vysokou částku. Odměnou vám ale bude to, že ani v těch největších mrazech vám nebude pod kabátem nebo bundou zima. Nakupovat vysoce kvalitní a luxusní pánské svetry se můžete vydat do značkových kamenných prodejen nebo můžete navštívit některý z internetových obchodů zabývajících se prodejem kvalitní pánské módy. Například na ENVANTO.CZ můžete nakoupit velmi kvalitní a přitom moderní pánské svetry s vysokým podílem vlny nebo pravého kašmíru. Módní pánské svetry se ale mohou vyrábět i z jiných materiálů, jako je akryl nebo polyakryl, jejichž hřejivost je bohužel mnohem nižší, což rozhodně nemusí být na závadu, pokud s tím zákazník počítá. Pánské svetry je totiž možné nosit i v létě a tady se s jejich velkou hřejivostí příliš nepočítá. Spíše jde o pohodlí, protože stoprocentní bavlna nebo bavlna v kombinaci s polyesterem je velmi příjemným materiálem i při nošení na holé tělo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup