zdravi kone

Čím vším můžete přispět k tomu, aby byl vás kůň vždy zdravý a v pohodlí?

Existují zvířecí parťáci, kteří nepotřebují příliš velkou pozornost a denní péči. Jenže mezi ně rozhodně nepatří právě koně. Zcela naopak jsou koně pro všechny celoživotní vášní, která znamená velké investice nejen do zdrojů a financí, ale především jsou to velké investice do každodenního života a času.

Jednou z věcí, které jsou přitom největším rizikem pro zkušené chovatele i úplné nováčky, je zdraví koně. V mnohých případech je bohužel nemůžeme stoprocentně ovlivnit. Vždycky ale můžeme udělat velké množství menších úkonů a péče, které naopak umožní bezpečnější a zdravější život vašim koním.

Extrémně důležité držení koně v suchu

V přírodě by sice koně promokaly pravidelně, ale přitom by fungovaly čistě podle svých vlastních předpokladů. Všechny tyto předpoklady znamenají mnohem citlivější zahřátí organismu i jeho odpočinek, než jaký zažívají koně při trénincích s lidmi. Pokud tak nejsou podmínky zrovna ideální, tak jsou naprostým základem nepromokavé deky na koně, které umožní udržet v suchu především záda koně. Přes záda totiž může kůň ztratit desítky procent vnitřního tepla, které může ohrozit jeho vnitřní termogenezi.

Vždy dejte pozor na opravdu stoprocentní vyživování

Pro vyživování koně nebudou stačit jenom základní prvky jako je seno a dostatek ovoce, ale mnohdy je potřeba ještě o něco zlepšit kompletní spektrum živin, které získávají koně při denním vyživování. Je to dáno především kvůli tomu, že jsou jinak koně v přírodě vyživovány zcela jinak, a ačkoliv se tomu snažíme přiblížit i v případě stájí, tak se to nedaří bez doplňků. Proto jsou krmné doplňky pro koně nejen možností, ale spíše nutností pro opravdu zdravého koně.

Držte koně v teple před a po tréninku

Vždy po výkonu tréninku i před jeho tréninkem je potřebné dát koni dostatek volného času v podobě procházky, kdy se uklidní vnitřní termogeneze a sníží tepová frekvence. Díky tomu tak kůň neonemocní, ani se nezraní. Během toho jsou potřebným doplňkem deky pro koně, které vám umožňují udržet koně v ideálních podmínkách. A to nejen při odpočinku po tréninku, ale také v případě prvotního zahřívání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup