2020 6 1 1

Vaření s dětmi: Zdravé stravování začíná v kuchyni

Děti si rády hrají v kuchyni a rády pomáhají s vařením. Zapojte je do přípravy jídla a uvidíte, jak budou děti hrdé. Vaření je kreativní proces, který podněcuje všechny smysly a podporuje u dětí fantazii. Navíc se u něj skvěle pobavíte a na konci na vás čeká lahodná odměna.

Společné vaření má ještě jednu výhodu, pomůže dětem naučit se ocenit a poznat zdravé potraviny. Podpoříte u dětí tak i lepší stravovací návyky. Z průzkumů vyplývá, že v posledních několika desetiletích dramaticky vzrostla obezita a nadváha u dětí. To je částečně odrazem stravy, která obsahuje příliš mnoho kalorií a potravin chudých na živiny a příliš málo ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a mléčných výrobků bohatých na vápník.

2020 6 1 1

Jídla konzumovaná mimo domov mají navíc vyšší obsah kalorií, tuků a nasycených tuků a poskytují méně vápníku a vlákniny. Domácí stravování je spojeno s vyšším příjmem ovoce, zeleniny a mléčných výrobků s menším obsahem tuku a kalorií. Obecně se dá říci, že jídlo připravované doma je zdravější a nutričně hodnotnější.

Výhody vaření s dětmi

Vaření doma a společné stravování pomáhá dětem naučit se ocenit zdravé potraviny. Rodiče mohou svým výběrem potravin sloužit jako dobré vzory, takže si děti ke zdravým potravinám vytvoří vztah a budou je rádi jíst. Pohodlné a podpůrné prostředí domova navíc pomáhá posilovat toto zdravé chování.

2020 6 1 2

Děti si rády užívají to, co si samy připravily. Když se děti podílejí na výběru surovin a přípravě jídel, je větší pravděpodobnost, že své výtvory vyzkouší.

Pravděpodobněji tak zkusí i nová jídla, která neznají. I když se děti nakonec rozhodnou, že se jim nelíbí to, co připravily, zážitek z vaření pomůže udržet jejich mysl otevřenou ke zkoušení nových potravin.

Když děti vaří, získávají pocit hrdosti a nezávislosti. Děti se rády chlubí, „udělal jsem to všechno sám!“ Když jsou schopni něco připravit sami, bez ohledu na to, jak je to jednoduché, a posloužit tak rodině, vyvolává to v nich pocit hrdosti a nezávislosti. Pomozte svým dětem tím, že jim ukážete recepty, které odpovídají jejich věku.

2020 6 1 3

Vaření je kreativní. Jakmile budou mít děti základní dovednosti a naučí se dodržovat recepty, měli byste je povzbudit k tvořivosti. Můžete začít jednoduchým základním receptem. Zkuste například koktejl vyrobený z ochuceného proteinového prášku a mléka a nechte je experimentovat přidáním různých druhů ovoce, zeleniny, koření nebo extraktů. Mnoho dětí si vaření užívá a pak si vytvoří i vlastní kuchařku.

Společné vaření je kvalitně a především zábavně strávený čas. Většina dětí nepotřebuje moc pobízet k tomu, aby se k vám připojily v kuchyni. Využijte tuto příležitost tentokrát k tomu, abyste si jednoduše užili společnost jeden druhého a povídali si o tom, co chutná vám, co chutná jim a v čem je to vašemu zdraví prospěšné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup