Nic pochopitelně nejde přes noc, zvláště pokud jde o problém, jakým je alkoholismus. Dílčí úspěchy se dostaví teprve za delší dobu, je ale pravdou, že pocit z úspěchu, jakým překonání alkoholové pasti bezesporu je, může být výbornou vzpruhou do osobního života.
Nadměrné pití přitom může provázet všechny věkové skupiny, bez ohledu na pohlaví, společenský status, zaměstnání nebo například rodinné poměry. Nic nelze uspěchat, a zvláště terapeutická léčba postupuje velmi pomalu. Ke slovu může přijít i vhodná medikace. A v neposlední řadě, pacient sám si musí uvědomit, že má velký problém.
Jak tedy vlastně alkoholika poznáme?
Nemusí mít nutně červený nos, alkohol z něj není cítit. Umí se dovedně maskovat a minimálně zpočátku působí mimořádně nenápadně. Alkoholik však má nejen vysokou toleranci alkoholu, ale také nižší sebekontrolu. Zájmy, které dříve tolik miloval, nyní nechává stranou a dobré výsledky nepodává ani v zaměstnání.
Sebekontrola pak postupně slábne a v nadměrné konzumaci se pokračuje i přes následky, které to s sebou nese. Stres, problémy v rodinném kruhu nebo další nepříjemnosti. Svou roli hraje i dobrá dostupnost alkoholu v okolí. Problém to může znamenat hlavně u náctiletých. Únik z reality, ale rovněž i snaha zazářit v kolektivu, i to bohužel může být prvotním spouštěčem.
Léčebna prospívá u těžkých forem závislosti
Navzdory všeobecně zažité představě, nastoupit pobyt v protialkoholní léčebně není vždy nutností. Léčba závislosti na alkoholu však vyžaduje odborný dohled, někdy je nutností i medikace a samotná terapie může trvat i delší dobu. Cílem je proto vytrvalost, upřímná snaha se změnit a udělat radost sobě, ale i svému nejbližšímu okolí. Platí, že nikdy není pozdě, a pokud pacient opravdu chce, je zde pořád šance uspět.
Nejnovější komentáře