Kdy je třeba přezout a vyměnit pneumatiky?

Odpověď na tuto nesmírně důležitou otázku, jež v konečném důsledku může ochránit nejen vaše zdraví, ale rovněž i životy a majetek dalších účastníků silničního provozu, neboť ročně se na našich silnicích stávají desítky dopravních nehod způsobených špatným stavem pneumatik, nalezneme v zákoně. Respektive nejen v něm, především je totiž třeba používat selský rozum a pravidelně sledovat stav vašich pneumatik (ideálně před každou jízdou), abyste dokázali předcházet problémům.

Zákon hovoří jasnou řečí

Mezi zákonem upravené náležitosti týkající se obutí vozů patří například nutnost mít nazuty zimní pneumatiky mezi 1. listopadem a 31. březnem, pokud se zároveň na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, přičemž je zcela jedno, zdali vlastníte malý městský crossoverrodinný vůz či jste majitelem SUV auta, tato povinnost se vztahuje na všechny automobily bez rozdílu.

Další z vyhlášek pak stanovuje minimální hloubku dezénu na pneumatikách, aby se jízda s nimi dala považovat za bezpečnou. Ta musí být v případě letních pneumatik minimálně 1,6 mm a u zimních nesmí klesnout pod 4 mm, jinak vám bude hrozit pokuta 5 000 až 10 000 korun, zákaz řízení na 6-12 měsíců a k tomu ztráta 5 bodů.

Dbejte na pravidelnou kontrolu stavu pneumatik

U zimních pneumatik pak rovněž můžete aplikovat nepsané pravidlo čtyř, to jest, že jednu sadu je vhodné používat maximálně 4 roky, pokaždé je nezbytně nutné přezout všechna 4 kola a hloubka dezénu by neměla nikdy klesnout pod zákonem stanovené 4 mm.

Jak již bylo zmiňováno, ze všeho nejvíce je však nutné pravidelně kontrolovat stav pneumatik, zdali jsou způsobilé pro bezpečnou jízdu. Mezi varovné signály, jež by měly vést k neprodlené výměně gum, patří krom nízké hloubky dezénu například objevení boulí nebo puchýřků na jejich povrchu či zvýšení vibrací během jízdy a s tím spojená horší ovladatelnost vozu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup