smesovaci ventily

Směšovací ventily mohou plnit celou řadu podstatných úloh. Které to jsou především?

Směšovací ventily jsou jednou z těch nejzákladnějších součástek, které můžeme najít v různých vodovodních a topných systémech. Už z názvu je jejich základní funkce poměrně jasná, jedná se o místo, kde se směšují přívody z jednotlivých částí systémů.

Standardně jde o studenou a teplou vodu, ale směšování může probíhat i na více úrovních a může obsahovat celou řadu dalších úloh. My se dnes podíváme na několik z těch, které jsou v systémech poměrně běžné.

Regulace teploty vody směšováním

Teplota vody jde poměrně dost jednoduše regulovat tím, že se ve správném poměru mísí teplá a studená voda. Na této bázi funguje celá řada kvalitních topných systémů, protože samotné vytápění nemá takovou přesnost, jako následná regulace. A jsou to právě směšovací ventily, které tuto úlohu mohou plnit. Ve starých systémech ji plní na základě statického nastavení, ale v těch moderních není vzácností ani dynamické přenastavení ventilů podle potřeby.

Kvalitní zakomponování termostatu

Termostat je zařízení, které slouží k měření teploty různých tekutin. V topných systémech tak pochopitelně má termostat naprosto zásadní roli, bez které bychom nemohli kontrolovat a následně ani automatizovat celý proces. Specifický termostatický směšovací ventil je vybaven termostatem, což zlepšuje jeho účinnost. Nepotřebuje totiž zapojení s dalšími podobnými prvky, ale sám dokáže rovnou měřit vzniklou teplotu. To se pak může hodit především v automatizaci celého systému.

Automatizace směšování není problémem

Samotné termostatické ventily nám dokáží nabídnout především extrémně důležitý rozhled, co se týče stavu vody v jednotlivých částech systému. Následně může docházet k jejich přenastavení podle toho, jak je potřeba. To můžeme provádět u všech typů ručně, ale zároveň je to realizovatelné pomocí automatizace. Automatizace se může jednoduše realizovat pomocí servopohonů a podobných systémů. Směšovací ventily jsou totiž mechanické zařízení a proto je potřeba hybné síly, aby bylo možné na dálku automaticky měnit nastavení podle aktuální potřeby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup