Echinacea neboli třapatka nachová, je velmi oblíbená rostlina, jejíž domovinou je Severní Amerika. Právě v těchto místech se jí přezdívá indiánské slunce. Velmi často je spojována s pozitivními účinky na náš imunitní systém. O echinacei se ví, že je to přírodní pomocník proti nachlazení – napomáhá totiž zmírnit příznaky onemocnění a zároveň urychluje naše zotavení.
Po staletí se využívá k hojení ran
Původní obyvatelé Severní Ameriky, odkud Echinacea pochází, ji po staletí využívali k hojení ran. Mimo jiné byla nápomocná taky proti infekcím a využívala se i při hadím uštknutí. Bílé tváře její léčivé vlastnosti objevili až koncem 18. století. Díky tvaru jejích květů pojmenovali třapatku nachovou indiánská šiška a využívali jí jako všelék proti různorodým zdravotním obtížím – například na syfilis, malárii, otravu krve, záškrt, nebo třeba na spálu.
Echinacea miluje sluníčko
Echinacea, kterou hezky česky nazýváme třapatka, patří do čeledi hvězdnicovitých. Je to rostlina, která miluje slunce a vyžaduje ho dostatek, aby byla spokojená. Největší parádu udělá v období od června do září, kdy se může pochlubit fialovými či nachovými květy s výrazným květním lůžkem.
Výborná pomoc pro naši imunitu
Třapatka nachová působí jako přírodní antibiotikum a v našem těle napomáhá ničit bakterie a viry. Je velmi nápomocná našemu imunitnímu systému, stimuluje totiž jeho buňky a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek, které se nazývají interferony. Bohužel jsou ale účinky echinacei relativně krátkodobé, určitě to není bylinka, která by byla vhodná k dlouhodobé prevenci.
Echinacea tinktura se doporučuje užívat neprodleně poté, co na sobě zpozorujete první příznaky onemocnění. Její pravidelné užívání v krátkých intervalech výrazně snižuje trvání nemoci a zároveň snižuje i nepříjemné příznaky, jako kašel, zvýšenou teplotu nebo bolest. Pamatujte, že by echinacea neměla být podávána dlouhodobě, její výrazný stimulační efekt na náš imunitní systém by ve výsledku mohl působit kontraproduktivně a mohlo by dojít k potlačení imunity – užívat by se pro to měla maximálně po dobu 14 dní.
Nejnovější komentáře