Jak pozadat o prispevek na domaci zdravotni peci

Jak požádat o příspěvek na domácí zdravotní péči?

Domácí zdravotní péči nemusíte hradit celou ze svého. V tomto článku vám poradíme, jak můžete získat příspěvek.

Domácí péče 24 hodin nemusí být hrazena jen z vaší kapsy. Pokud na to budete mít nárok, můžete dostat příspěvek od vaší zdravotní pojišťovny. V následujících řádcích vám proto ukážeme, kdy na tento příspěvek nárok vzniká a jak o ni můžete požádat.

Jak funguje příspěvek na péči?

Domácí péče Praha 6 bývá naceněna různě. Záleží na tom, jakou agenturu zdravotní péče si vyberete. Věděli jste ale, že tuto částku nemusíte hradit pouze ze své kapsy? Záleží ale na několika podmínkách. Tou nejdůležitější je především fakt, že senior nebo dlouhodobě nemocný musí mít dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav závislý na pomoci jiné osoby. Tento příspěvek tak bude sloužit k zajištění základních potřeb a péče o tuto osobu.

Jestliže nebude potřeba umělá plicní ventilace nebo jiné zákroky vyžadující přítomnost odborníka, pak můžete získat příspěvek na péči i vy. Pokud se budete o dlouhodobě nemocného starat. Vaše domácí péče Praha 10 tak bude oceněna jako byste chodili do práce. Příspěvek je navíc možné pobírat i po dobu, po kterou je osoba hospitalizována. Mějte ale na paměti, že příspěvek přebírá samotný senior nebo nemocný, nikoliv ošetřovatel nebo blízká osoba.

Jak požádat o příspěvek?

O péči můžete požádat velice jednoduše. Stačí vyplnit příslušnou žádost na webových stránkách MPSV. Jestliže není senior schopen vyplnit žádost sám, může ji vyplnit jeho zmocněnec. Žádost poté podejte na krajské pobočce úřadu práce nebo ji odešlete online s elektronickým podpisem či přes datovou schránku. Po podání žádosti vás bude kontaktovat sociální pracovník a přijde si vámi uvedené informace ověřit.

Po posouzení žádosti a návštěvě sociálního pracovníka pak pracovník připraví zprávu pro posudkového lékaře. Ten si ještě vyžádá dokumentaci od praktického lékaře a následně bude mít 60 dní na rozhodnutí o udělení příspěvku. Proto je dobré kontaktovat vašeho praktického lékaře předem, aby si potřebné dokumenty připravil.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup